A humán papillomavírus (HPV) az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus, amely komoly egészségügyi kockázatot jelenthet. A HPV oltás hatékony védelmet nyújthat a legveszélyesebb törzsek ellen, amelyek különböző daganatos megbetegedéseket, köztük méhnyakrákot is okozhatnak. Ha fiatalkorodban nem kaptad meg az iskolai oltás keretében, akkor most itt az idő, hogy bepótold – ráadásul tűmentesen!
Nóri története: Így vette fel a HPV oltást
A barátnőm, Nóri, mindig is tudta, hogy a HPV elleni oltás fontos, de mivel az ő iskolás éveiben ez még nem volt kötelező, kimaradt belőle. Nemrég azonban úgy döntött, hogy végre bepótolja, és utánanézett a lehetőségeknek.
Eleinte aggódott, mert rettegett a tűszúrástól. Mindig is azok közé tartozott, akik már a vérvételnél is inkább félrenéznek, hogy ne lássák a tűt. Amikor azonban megtudta, hogy ma már létezik tűmentes HPV oltás, azonnal eldöntötte, hogy így kéri.
Miért fontos a HPV elleni oltás?
A HPV nemcsak a nőket érinti – férfiaknál is komoly betegségeket okozhat, mint például a szájüregi vagy a végbélrák. Az oltás a legbiztosabb módszer a fertőzés megelőzésére, hiszen a szervezetet felkészíti a vírus felismerésére és legyőzésére.
Nóri utánanézett a statisztikáknak is, és meglepődött, hogy milyen sok daganatos megbetegedés kapcsolódik a HPV-hez. Nem akart kockáztatni, így rögtön időpontot foglalt.
Hány oltásból áll a HPV vakcina?
A HPV elleni védőoltás három dózisból áll, ha 15 éves kor után kapod meg. Az első oltás után a második adagot 1-2 hónap múlva, a harmadikat pedig 6 hónap elteltével adják be. (Aki 15 éves kora előtt kezdi, annak elég két adag.) Ez a fokozatos beadás biztosítja, hogy a szervezeted megfelelő immunválaszt alakítson ki a vírussal szemben.
Tűmentes HPV oltás: Fájdalommentesebb védelem
Sokan tartanak az injekcióktól – legyen az félelem vagy rossz tapasztalat, a tűszúrás elriaszthat egyeseket az oltás felvételétől. A jó hír, hogy a HPV elleni védőoltás ma már tűmentes technológiával is elérhető, amelynél egy magas nyomású folyadéksugár segítségével juttatja be az oltóanyagot a bőr alá.
Nóri végül elment az oltásra, és utána csak nevetett, hogy milyen feleslegesen aggódott előtte. Azt mesélte, hogy alig érezte az egészet, és sokkal gyorsabb volt, mint várta. Azt mondta, ha minden oltás ilyen lenne, soha nem aggódna miattuk.
Ez a módszer nemcsak fájdalommentesebb, de kockázatmentesebb is a hagyományos injekcióhoz képest: nincs tűszúrás okozta sérülés és nincs keresztfertőzésveszély.
Kinek ajánlott a HPV oltás?
- Fiatal felnőtteknek (18-26 év között): ha korábban nem kaptad meg, most még érdemes felvenned.
- Férfiaknak és nőknek egyaránt: nemcsak a méhnyakrák ellen véd, hanem egyéb HPV okozta daganatos megbetegedések ellen is.
- Akik félnek a tűszúrástól: a tűmentes technológia lehetőséget ad arra, hogy kellemetlenség nélkül vedd fel az oltást.
Hogyan tudsz jelentkezni a tűmentes HPV oltásra?
Nóri tapasztalatai is azt mutatják, hogy nem érdemes halogatnod a HPV oltást, mert egyszerűbb, mint gondolnád. Ha szeretnéd bepótolni az oltást. Térképünkön megnézheted, hol találod a hozzád legközelebb eső tűmentes oltópont. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hiszen a HPV elleni védelem életed egyik legjobb befektetése lehet!